التهاب و جوش های صورت یکی از مشکلاتی است که ما همیشه با آن سروکله می زنیم. اما زمانی که این جوش ها در تمام بدن ما پخش می شوند، به شدت احساس نا امیدی می کنیم و اعتماد به نفسمان کم می شود.  اگر جوش روی سینه و گردن شما تبدیل به یک مشکل بزرگ برای شما شده است و به خاطرآن مجبور به پوشیدن لباس یقه اسکی هستید، وقت آن رسیده که به فکر راه حل و تغییر این شرایط باشید.

 

آکنه یا جوش روی سینه چیست؟

آکنه سینه چیست؟

دلیل وجود جوش روی سینه چیست؟

مانند پوست صورت، پوست سینه هم یک سری غدد چربی دارد که چربی پوست را تأمین می کنند.

این چربی درواقع یک ماده مومی شکل است که پوست را مرطوب، نرم و انعطاف پذیر نگه می دارد.

اگر این چربی به میزان زیاد تولید شود، منافذ پوست با سلول های مرده و آسیب دیده و همچنین با باکتری ها پر می شوند و در نتیجه این منافذ بسته شده و روی سینه جوش می زند.

خانم ها معمولا قبل از شروع دوباره دوره ماهانه (پریود)، روی سینه شان یا اطراف آن  جوش  می زند.

دلیل این جوش ها بالا و پایین رفتن سطح هورمون ها در بدن و همچنین اصطحکاکی است که به دلیل بزرگ شدن سینه ها، بین سوتین و سینه ها اتفاق می افتد.

 

برای دریافت مشاوره پوست اینجا کلیک کنید

 

آیا مهم است که کدام قسمت از بدن جوش می زند؟

جوش روی سینه شما هیچ فرقی با جوش صورتتان ندارد.

اما بعضی فاکتورها هستند که تأثیر زیادی روی جوش های صورت ندارند ولی می توانند روی جوش های سینه تأثیر بگذارند.

مانند عرق کردن بیش از حد و اصطحکاکی که به خاطر پوشیدن لباس به وجود می آید.

همچنین مراقبت های پوستی که ما برای صورتمان انجام می دهیم مسلما برای پوست سینه انجام نمی دهیم که این خود یکی دیگر از عواملی است که سینه را مستعد جوش زدن می کند.

علاوه بر اینها اصلا نباید جوش سینه را بکنیم یا سعی کنیم آن را بترکانیم چون جای زخمش حتما باقی می ماند.

 

دلایلی که باعث آکنه سینه می شوند:

دلایل جوش چسیت؟

۱) تعرق بیش از حد:

ورزش کردن و تعریق در هوای گرم

یکی از رایج ترین دلایل جوش سینه عرقی است که شما به دلیل گرما و یا ورزش کردن، می کنید و این عرق برای مدت طولانی روی پوست شما باقی می ماند. زمانی که این عرق با کثیفی، سموم و چربی روی سطح پوستتان ترکیب می شود، باعث بسته شدن منافذ پوست می شود و در نتیجه پوست شما جوش می زند. دوش گرفتن یا حداقل شست و شوی کوتاه به مدت ده دقیقه بعد از ورزش یا عرق کردن بیش از حد، بهترین راه حل است برای اینکه عرق روی پوست شما نماند و پوستتان جوش نزند.

 

۲) واکنشی که پوست شما به پارچه یا الیاف مصنوعی می دهد:

پوشیدن لباس های تنگ و یا لباس هایی که جنس آنها از الیافی است که پوست شما را آزرده می کند، یکی دیگر از دلایل جوش سینه است.

به ویژه اگر پوست شما از نوع حساس باشد، تماس این الیاف با پوست شما باعث جوش زدن می شود.

رطوبت می تواند باعث وخیم تر شدن این اوضاع شود.

پس اگر عرق بکنید در حالی که لباستان از نوعی باشد که اجازه ندهد پوست شما نفس بکشد، خیلی بیشتر مستعد جوش زدن هستید. همچنین ممکن است شما از یک شوینده جدید برای لباستان استفاده کنید و پوست شما به این شوینده جدید حساسیت داشته باشد. در این شرایط همان مکانیسمی که توضیح داده شد، اتفاق می افتد و پوست شما به خاطر واکنش های آلرژیک جوش می زند.

در چنین شرایطی می توانید به یک  متخصص پوست  مراجعه کنید.

 

۳) تغییرات هورمونی:

تغییرات هورمونی

نوسان و تغییر در میزان هورمون های بدن ( دلیل این تغییرات می تواند بلوغ، پریود و یا حاملگی باشد) باعث می شود تا غدد چربی پوست بیش از حد چربی تولید کنند.

در نتیجه منافذ بسته شده و پوست شما جوش می زند.

اگر شما متوجه تغییر در میزان هورمون های بدنتان هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 

۴) دست زدن به سینه:

همه ما این را بارها شنیده ایم که می گویند: به پوستتان دست نزنید!

اگر به طور مداوم این کار را انجام دهید، چربی و باکتری هایی که در نوک انگشتان شما وجود دارند، به پوست سینه منتقل می شوند. اگر می خواهید از محصولات مراقبت پوستی برای سینه خود استفاده کنید و اگر خواستید این کار را به کمک دست انجام دهید ( مثلأ با دستتان کرم روی سینه خود بمالید)، قبلش حتما باید دستان خود را بشویید. همیشه قبل از استفاده از هر محصول پوستی حتما فرمول آن را چک کنید تا مطمئن شوید که ترکیبات آن باعث آزارده شدن و تحریک پوستتان نمی شود.

 

۵) تولید بیش از حد چربی:

زمانی که پوست شما به دلایلی مانند وزش باد، دمای خنک و یا قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض نور خورشید خشک می شود، غدد چربی پوست به میزان زیادی چربی تولید می کنند تا رطوبت از دست رفته پوست جبران شود. زمانی که این چربی اضافه با سلول های مرده، باکتری ها و چرک یا کثیفی روی پوست ترکیب می شود، باعث ایجاد جوش پوست می شود. به همین دلیل زمانی که از محصولات مراقبت پوستی مخصوص روز و یا شب استفاده می کنید، فراموش نکنید که از آن محصول برای گردن و سینه تان هم استفاده کنید.

 

۶) ژنتیک:

تاثیر ژنتیک در ایجاد جوش روی سینه

درسال ۲۰۱۷ متخصصین پوست در بیمارستان دانشگاه شهر زوریخ و بخش ژنتیک و پزشکی مولکولی کالج کینگ تحقیقی انجام دادند که ارتباط بین جوش و ژنتیک را مشخص کرد.

آنها متوجه شدند که در مورد ژن هایی که باعث جوش می شوند، یک بی نظمی های مشخصی وجود دارد.

به این معنا که این ژن ها در همه افراد به طور یکسان و منظم وجود ندارند.

این مسئله باعث می شود تا در یک فرد احتمال جوش زدن از یک فرد دیگر بیشتر باشد.

اگر والدین شما مرتب پوستشان جوش می زند حالا چه روی سینه چه هرجای دیگری از بدن، پس شما هم احتمالا از افرادی هستید که پوستتان بیشتر از بقیه مستعد جوش زدن است.

 

۷) محصولات مراقبت پوستی و آرایشی:

همانطور که پوست شما ممکن است به پارچه ها و یا شوینده ها واکنش دهد، می تواند به محصولات مراقبتی و زیبایی که استفاده می کنید هم واکنش دهد و در نتیجه پوست شما جوش می زند.

بسته به ترکیبات تشکیل دهنده، برخی از این محصولات بیشتر از بقیه  باعث بسته شدن منافذ پوست و جوش زدن می شوند. زمانی که یک لوسیون بدن،  مرطوب کننده  و یا یک کانسیلر جدید می خرید، حتما چک کنید که یکی از این کلمات روی قسمت توضیح محصول نوشته شده باشد:

باعث ایجاد جوش های سرسیاه نمی شود

باعث ایجاد آکنه نمی شود

بدون روغن یا چربی است و “باعث بسته شدن منافذ پوست نمی شود”.

 

۸) مواد غذایی شیرین:

غذاهای شیرین خیلی سریع باعث افزایش قند خون می شوند و در نتیجه باعث ایجاد جوش سینه و سایر قسمت های بدن می شوند.

فردی که در او مصرف غذاهای شیرین باعث جوش زدن می شود، بهتر است مصرف این نوع مواد غذایی را کم کند.

 

۹) کمبود آب:

ننوشیدن آب کافی بر تمام جنبه های سلامت یک فرد از جمله پوست، تأثیر منفی می گذارد.

وقتی بدن یک فرد دچار کمبود آب می شود، پوست او بیشتر در معرض خشک شدن و پوسته پوسته شدن قرار می گیرد. این سیگنال های خشکی پوست باعث افزایش تولید چربی توسط غدد چربی پوست می شوند تا خشکی پوست برطرف شود و رطوبت از دست رفته دوباره بازگردد.

به دنبال پوسته پوسته شدن در اثر خشکی پوست، این پوسته ها به میزان زیاد در منافذ روغنی جمع شده و باعث افزایش جوش می شوند. یک فرد با مصرف آب کافی در طول روز و افزایش جذب مایعات بعد از بیماری، ورزش و یا قرار گرفتن در معرض گرمای شدید، می تواند از جوش زدن سینه اش جلوگیری کند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

مراجعه به دکتر

ممکن است برای درمان آکنه، مراجعه به پزشک ضروری نباشد.

فردی که مبتلا به آکنه است، معمولا می تواند در خانه و بدون نسخه پزشک با استفاده از پاک کننده ها، لوسیون ها و کرم ها آن را درمان کند.

افرادی که تا حالا به آکنه مبتلا شده اند، با دوری کردن و از بین بردن عواملی که باعث ایجاد آکنه می شوند، می توانند از بروز دوباره آن جلوگیری کنند.

فردی که کیست یا غده های کوچک دارد و یا اعضای خانواده اش چنین چیزی دارند، باید قبل از اینکه آکنه شروع کند به گسترش پیدا کردن، به  پزشک مراجعه کند زیرا این نوع آکنه می تواند جای زخم برای مدت طولانی به جا بگذارد ( این نوع آکنه در اصطلاح پزشکی آکنه کیستیک نام دارد. در این حالت قسمت های عمقی پوست هم درگیر می شوند و روی پوست برآمدگی ایجاد می شود که پر از چرک است.)

اگر درمان به موقع و سریع انجام شود، از آسیب به پوست جلوگیری می شود.

همچنین فردی که آکنه اش از بین نمی رود، بهتر است برای درمان به پزشک مراجعه کند.

فردی که آکنه اش از بین برود و باز دوباره ظاهر شود، باید به پزشک مراجعه کند چرا که ممکن است این عارضه پوستی فولیکولیت باشد نه آکنه.

در نهایت یک فرد ممکن به دلیل جوشهای بدخیم و شدید دچار افسردگی و کمبود اعتماد به نفس شده باشد.

در چنین مواردی این فرد شاید بخواهد به یک متخصص مراجعه کند تا احساس نا امیدی در او بین برود.

 

نکته پایانی:

جوش روی سینه یک عارضه پوستی رایج است.

برخی افراد می توانند با تغییر سبک زندگی خود و یک سری راه حل ها بدون نیاز به نسخه پزشک، آکنه را درمان کنند.

سایر افراد ممکن است نیاز به کمک پزشک برای درمان آکنه داشته باشند.

فردی که آکنه از نوع وخیم و شدید دارد و یا آکنه اش از بین نمی رود، باید به پزشک مراجعه کند تا مطمئن شود که این، عارضه پوستی دیگری نیست.

 

اگر به مشاوره پوست نیاز دارید، فرم زیر را پر کنید و از مشاورین آرسس به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *