اصطلاح اتوپی در واقع برای توصیف گروهی از بیماران که سابقه خانوادگی تب یونجه، آسم، پوست خیلی خشک و اگزما دارند به کار می رود. رابطه ای ناشناخته بین این بیماری ها و اگزمای اتوپیک وجود دارد که تصور می شود علتی وراثتی داشته باشد. در بسیاری از کشورها مانند استرالیا، درماتیت ها و  اگزما  به جای هم به کار می روند. اما دربعضی از کشورها، این ۲ اصطلاح ممکن است معانی تا حدودی متفاوت داشته باشد.

درماتیت اتوپیک معمولاً به صورت قرمزی، خارش پوست و یا ممکن است به صورت ترشح و پوسته شدن دیده شود. معمولاً از اوایل عمر آغاز می شود. از آن جایی که التهاب پوست اغلب بین ۱ تا ۴ ماهگی شروع می شوند، تحت عنوان “اگزمای نوزادی ” شناخته می شود. درماتیت های اتوپیک یک الگوی فاز حاد و فاز بهبودی را دنبال می کنند.

در این بیماری اغلب هر بخشی از بدن می تواند در هر زمان در گیر شود؛ اما الگوی متمایزی از توزیع آن در دوره شیر خوارگی، کودکی و دوران بزرگسالی وجود دارد.

شیرخوارگی

درماتیت های اتوپیک معمولاً در صورت، اغلب در ناحیه گونه ها و یا چانه به صورت التهاب دیده می شود. با شروع چهار دست و پا رفتن ضخیم شدگی پوست در نواحی زانو و مچ پا رخ می دهد. پوست پوست شدن و ترک خوردن لب ها و ناحیه دور دهان احتمالاً به دلیل زبان زدن ، مکیدن انگشت شست و جاری شدن آب دهان می باشد. در تعداد کمی از کودکان تمامی نواحی بدن درگیر می شود؛ ولی اغلب ناحیه ی پوشک سالم باقی می ماند. تکرار خراشیدگی ممکن است منجر به چرمی شدن پوست شود . در اکثریت موارد، درماتیت ها در سن ۲ تا ۳ سالگی از بین میرند اما ممکن است دیرتر یا با فواصل زمانی عود کنند.

 

برای دریافت مشاوره پوست اینجا کلیک کنید

 

فاز کودکی

در دوران کودکی، درماتیت ها اغلب در چین های زانوها، آرنج ها و گاهی اطراف مچ دست ها، مچ پاها و گردن دیده می شوند. اغلب ضخامت و تیرگی پوست قابل توجه است، اما نواحی ای که مرتباً درگیر هستند ممکن است رنگ پریده شوند. ناحیه صورت و گردن معمولاً بهبود می یابند اما درماتیت ها ممکن است در پشت گوش ها و اطراف چشم ها ادامه یابند. در این زمان احتمال ابتلا به عفونت های ثانویه بیشتر است. در صورت امکان برای اجتناب از عفونت های ویروسی مثل تب خال احتیاط های لازم باید در نظر گرفته شود. عرق کردن، گرما، سرما، خشکی هوا و استرس های عاطفی، از جمله عوامل تشدید کننده می باشند.

فاز بزرگسالی

فاز بزرگسالی درماتیت آتوپیک معمولاًدر شروع بلوغ آغاز می شود. معمولاً در ناحیه صورت و گردن مکرراً عود می کنند و در چین های بدن به صورت دائمی باقی می مانند. درماتیت دست شایع ترین علامت قابل مشاهده است و پلک ها اغلب نازک و ملتهب هستند. بعد از میانسالی، درماتیت اتوپیک معمولاً کاهش می یابد و گاهی اوقات به درماتیت مزمن در ناحیه دست هاو پاها تبدیل می شود. تعداد کمی از افراد ممکن است تمام عمرشان درگیر این مسئله باشند. در بزرگسالی، ممکن است ضخیم شدگی پوست در نتیجه دوره های متناوب خراشیدگی و بهبودی رخ دهد. دیدن نواحی فاقد تعریق در پوست غیر معمول نیست، که احتمالاً به دنبال مسدود شدن مجاری عرق ایجاد شده است. این مسئله در آب و هوای مرطوب و گرم و در کسانی که ورزش می کنند سبب تشدید مشکلاتشان می شود. تغییر ناگهانی در درجه حرارت و استرس های عاطفی ممکن است منجر به شعله ور شدن بیماری شود. یک تست تشخیص ساده برای درماتیت اتوپیک یا اگزما این است که پوست ناحیه مبتلا را به ملایمت فشار دهید اگر قرمزی به صورت موقت برطرف شود و پوست به رنگ سفید درآید ، می توان تشخیص داد که فرد مبتلا به درماتیت اتوپیک است ولی اگر پوست سفید نشد و هیچ گونه سابقه ی خانوادگی آتوپی وجود نداشت، به احتمال زیاد تشخیص درماتیت سبورئیک یا سایر درماتیت می باشد.

درمان

برای اجتناب از آسیب های ناشی از خاراندن پوست، هدف اولیه ی درمان این است که تا حد امکان بیمار احساس راحتی نماید. برگرداندن رطوبت به پوست، روند بهبودی را تسریع می کند و به حفاظت از پوست در برابر سوزش و خشکی بیشتر کمک می کند. برای این هدف استفاده از روغن حمام و درمان های رطوبت رسان باید به این بیماران توصیه شود. در موارد عود بیماری در اگزمای اتوپیک (درماتیت ها) ، استفاده از روغن حمام QV به عنوان یک مرطوب کننده آنتی باکتریال روزانه توصیه می شود.

• اجتناب از صابون

صابون ها لایه چربی طبیعی پوست را از بین می برند که این مورد یکی از دلایل خشکی پوست می باشد. اغلب صابون ها داری PH قلیایی می باشند که محافظت طبیعی پوست شما را از بین می برد و در نتیجه پوست در معرض عفونت ها قرار می گیرد. صابون های معمولی باید با شوینده های فاقد صابون مانند شوینده های واش QV یا بار QV جایگزین شوند. این محصولات سبب شادابی پوست می شوند و PH ای مشابه PH پوست شما دارند، در نتیجه احتمال ایجاد خشکی و حساسیت در پوست بسیار کاهش می یابد. همچنین به حفظ عوامل محافظ طبیعی پوست کمک می کنند.

 

• مرطوب کردن مکرر پوست

پوست خود را به وسیله لوسیون بدن QV یا کرم QV که با حفظ رطوبت طبیعی پوست شما سبب بازگشت رطوبت به بدن شما می شود. همچنین این محصول برای رفع خشکی پوست شما سبب افزایش رطوبت پوست شما می شود. مانند همه محصولات QV، لوسیون و کرم QV برای حفظ محافظت طبیعی پوست دارای PH 6 می باشند.

 

• رطوبت رسانی به کل بدن

به وسیله روغن حمام QV ، سراسر بدنتان را مرطوب کنید، به ویژه اگر ناحیه بزرگی از پوست خشک یا حساس شده باشد. با دنبال کردن این ۳ مرحله شما می توانید پوست خشک یا حساس خود را ترمیم، احیا و شاداب نمایید. مهم تر از همه ، سری محصولات QV با حفظ رطوبت پوست، سبب می شوند که در طی روز پوست شما احساس فوق العاده داشته باشد.

توصیه برای بیماران

۱) بسیاری از افراد مبتلا به درماتیت اتوپیک نوزادان هستند بنابراین حداقل با ۲ نفر مواجه هستیم : کودک ، مادر و یا هرکس دیگری که از بچه مراقبت می کند. والدین نیاز به اطمینان خاطر، آرامش و اعتماد دارند که با گفتن یکسری واقعیات به آنها ایجاد می شود :

• بچه ها در ۲ تا ۳ سالگی بهبود می یابند و نشانه یا اسکاری باقی نخواهد ماند.

• مسری نیست.

• بچه کاملاٌ سالم است.

۲) از آن جایی که فاکتورهای محیطی تنش بزرگی را بازی می کنند، اقدامات زیر به بهبودی کمک خواهد کرد:

• از گرمای بیش از حد اجتناب شود .

• لباس ها سبک و نازک باشند. الیاف مصنوعی ، پشمی و مواد سخت در تماس با پوست نباشند. پارچه های کتان نرم و سبک هستند.

• از صابون استفاده نکنید. همچنین از محصولات حاوی لانولین و عطر اجتناب کنید. بسیار مهم است که در حین شستشو لباس ها را چندین بار آبکشی نمایید تا آثار صابون و مواد شوینده بر روی دستمال ها یا روی تختی باقی نماند.

• بعد از حمام یا دوش گرفتن پوست را به آرامی خشک کنید و از مالیدن حوله روی آن اجتناب نمایید.

• پوست خشک باید به وسیله امولیانت ها مرطوب شود.

• احساس زبری در لباس ها، مخصوصاً لباس های پشمی یا جین ، ممکن است به وسیله اضافه کردن یک عامل نرم کننده در انتهای شستشوی لباس ها برطرف شود.

۳) یاد بگیرید که آرامش و حذف عوامل استرس زا ، به پیشگیری از عود درماتیت ها و اگزما کمک خواهد کرد. بنابراین اطمینان خاطر دادن به افراد مبتلا، جهت افزایش آرامش فکری آنها، بسیار مهم است و به بهبودی آن ها کمک خواهد کرد. زمانی که بیماران یاد بگیرند که چگونه اگزمای خود را به وسیله کرم ها و شوینده های مناسب و با کاهش اضطراب کنترل کنند، افراد خواهند دانست که چگونه خودشان به پیشگیری یا درمان دوره های عود بیماری کمک کنند.

۴) درمان عفونت هایی که بر اثر عود اگزمای اتوپیک رخ داده است. برای درمان کامل و مؤثر خشکی یا حساسیت پوست، یک رطوبت رسانی مداوم لازم است.

 

اگر به مشاوره پوست نیاز دارید، فرم زیر را پر کنید و از مشاورین آرسس به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *