تنها حدود ۱۰-۲۰%علل پیری پوست که شامل گذر عمر، جاذبه زمین و فاکتورهای وراثتی می باشد، غیر قابل اجتناب هستند.این نوع تغییرات پوستی شامل عمیق شدن خطوط بیانی، نازک شدن پوست، کاهش قابلیت ارتجاعی پوست و خشکی پوست است.علل بیرونی پیری پوست به دنبال رژیم غذایی نامناسب، کاهش وزن ناگهانی، استرس، مصرف الکل، سیگار، آلودگی ها و آب و هوای خشک رخ می دهند.اگرچه دلیل اصلی پیری پوست مواجهه با آفتاب است.

پیری ناشی از نور آفتاب

پیری در اثر مواجهه با نور آفتاب علت اصلی چروکهاست.پیری ناشی از نور آفتاب یا آسیب آفتاب به دنبال مواجهه مداوم با آفتاب رخ می دهد،که علاوه بر تغییرات در سطح پوست سبب تغییرات ساختمانی و عمقی تر پوست هم می شود.انجمن درماتولوژی آمریکا اعلام کرده که بیش از ۸۰% از تغییرات قابل مشاهده ای که با پیری پوست در ارتباطند (شامل چروکها، ساختار زبر و خشک  پوست،  لک ها) بر اثر آسیبهای ناشی از آفتاب رخ می دهند.

در قسمتهای عمقی تر پوست ما سلولهایی قرار دارند که سازنده ی کلاژن و الاستین هستند، اینها پروتئین هایی هستند که سبب سفتی پوست و مانع افتادگی و شل شدگی آن می شوند.این پروتئین ها بر اثر نفوذ عمیق اشعه ی خورشید دچار آسیب می گردند و پیری ناشی از آفتاب را ایجاد می کنند.

با مقایسه مناطقی از پوستمان که دائما در معرض آفتاب است مثل صورت یا پشت دستها با پوست نواحی از بدن که مواجهه با آفتاب ندارد مانند قسمت داخلی بازوها یا باسن،کاملا اثرات آسیب و پیری ناشی از آفتاب آشکار است.آسیب های ناشی از آفتاب از دوران کودکی آغاز می شود.اگر چه اثرات آن ممکن است تا سالها بعد قابل مشاهده نباشد پوست پیر شده بر اثر مواجهه با آفتاب زمخت، زبر، زرد و چروک می شود.عروق قابل مشاهده در صورت و پاها آشکار می شود و پوست دچار تغییر رنگ غیر یکنواخت و لک می شود.ضایعات خوش خیم، ضایعات مستعد بدخیمی و سرطان پوست ممکن است ایجاد شوند.

UVA یکی از علل تاثیر گذار در پیری ناشی از نور آفتاب است و نسبت به UVB به مناطق عمیق تر نفوذ میکند،و علاوه بر اینکه سبب وخیم تر شدن سوختگی ناشی از UVB می شود. منجر به آسیب لایه های عمیق تر پوست هم می شود. اشعه مادون قرمز و نور مرئی هم اثرات آسیب رسان دارند و به لایه های عمیق تری از اشعه UVAو UVBنفوذ می کنند.

 

برای دریافت مشاوره پوست اینجا کلیک کنید

 

درمان

در پیری پوست، اولین هدف پیشگیری است. باید پیشگیری از مواجهه پوست با اشعه های آسیب رسان آفتاب توصیه شود. استفاده از محصولات نرم کننده سبب بهبود پوست خشک و غیر قابل انعطاف می گردد

• در ساعات ۱۰ صبح ال ۲ بعد از ظهر که شدت نور آفتاب بیشتر است،مواجهه با نور آفتاب را به حداقل برسانید.

• در صورت امکان هرگاه در مقابل آفتاب قرار می گیرید ازکلاه،پیراهنی ریز بافت (نفوذ پذیری کم) و یک ضد آفتاب با SPF30+ وسیع الطیف در تمامی نواحی در معرض آفتاب استفاده نمایید.

• ضدآفتابها باید حداقل ۱۵ دقیقه قبل از مواجهه با آفتاب استفاده شوند و حداقل هر ۲ ساعت و بعد از شنا،ورزش،تعریق شدید و خشک کردن با حوله، آنرا تکرار نمایید.

• باید افراد را به استفاده روزانه از ضد آفتاب در تمام طول سال تشویق کرد.

راههای پیشگیری

۱) تمام ضدآفتابهای سان سنس ایگو کاملا منطبق با تست استاندارد UVA استرالیا می باشند.

طبق مطالعات علمی اخیر ترکیبات ضدآفتاب را بصورت جداگانه و ترکیبی روی پوست بررسی نموده اند، بی شک ترکیبی از فیلترهای جاذب UVA به همراه فیلترهای فیزیکی، بهترین نوع محافظت در برابر UVA می باشند. محافظت کامل در برابر انواعی از اشعه های UVA،UVB ،مادون قرمزو نور مرئی که به لایه های عمیق تری نفوذ می کنند با استفاده مداوم و میزان مناسب یک ضد آفتاب، سبب پیشگیری از پیری ناشی از پیری آفتاب می شود.

سری ضدآفتاب های سان سنس ایگو برای استرالیا، که یکی از ناملایم ترین محیط های سراسر جهان محسوب می شود ایجاد شده است. ترکیب فیلترهای جاذب اشعه UVA با دی اکسید تیتانیوم میکرونیز سبب ایجاد محافظت کامل در برابر UVA ،UVB ،مادون قرمز و نور مرئی شده است.

با وجود تعداد زیادی از ترکیبات متفاوتی که در دسترس هستند فقط یک فرمول وجود دارد که برای هر نوع روش زندگی مناسب است. بویژه سان سنس فیس میلک، سان سنس دیلی فیس و سان سنس آنتی ایج برای محافظت از صورت و پشت دستها مناسب است.

 

۲) مرطوب کننده های کیووی

با استفاده از لوسیون کیووی یا کرم کیووی که سبب حفظ رطوبت طبیعی بدن می شود، رطوبت را به پوستتان بازگردانید و پوست خود را بازسازی کنید. علاوه بر این، محصولات فوق با افزودن رطوبت لازم ، خشکی پوست شما را کاملا برطرف می کنند. همانند تمامی محصولات کیووی،لوسیون کیووی و کرم کیووی برای حفظ دفاع طبیعی پوست دارای PH=6 می باشند.سری محصولات کیووی فاقد لانولین،عطر،رنگ و پروپیلن گلیکول هستند که آنها را حتی برای حساسترین نوع پوست مناسب می سازند.

لوسیون کیووی

لوسیون کیووی سبک و غیر چرب است ومی توان از آن روی کل بدن استفاده کرد. لوسیون کیووی پوست خشک را ترمیم می کند و احساس نرمی و لطافت را به آن باز میگرداند. برای دستیابی به بهترین نتیجه بلافاصله پس از استحمام از آن استفاده نمایید. لوسیون کیووی برای درمان نواحی گسترده پوست پیشنهاد می شود.

کرم کیووی

این کرم مغذی و محافظ ایده آل برای نواحی بسیار خشک پوست مانند آرنج، دست، گردن است. کیووی کرم حاوی درصد بسیار بالایی از مرطوب کننده هاست.حاوی اسکوالن (یک ترکیب طبیعی موجود در سبوم-چربی پوست) است که سبب نرمی و لطافت پوست می شود.

بوم لب کیووی

ممکن است پوست لبهای شما بسیار حساس شود. لب یکی از نواحی بدن است که در مواجهه با عوامل نامساعد محیطی بیشترین آسیب پذیری را دارد. بوم لب کیووی یک ژل نرم و لطیف است که سبب التیام،محافظت ورطوبت رسانی لبهای خشک، حساس و ترک دار می شود. این محصول همچنین دارای SPF30 برای حفاظت در برابر آفتاب سوختگی و پیشگیری از پیری زودرس لبها است. ساختار اپلیکاتور مانند این محصول آنرا برای لب ها مناسب تر ساخته است بطوری که مانند سایر استیک لبهای جامد با کشیده شدن روی لب، سبب آزردگی آن نشود.

 

اگر به مشاوره پوست نیاز دارید، فرم زیر را پر کنید و از مشاورین آرسس به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *