وقتی در فصل سرما بیرون هستید، هوای سرد و بعد از آن گرمای حاصل از وسایل گرمایشی خانه با پوستتان در تماس است. این سرد و گرم شدن مکرر، دلیل اصلی خشکی پوست در زمستان می باشد. به همین دلیل، اصلاً عجیب نیست که افراد بسیار زیادی درهوای سرد از خشکی پوست، رنج ببرند. برای بعضی افراد، پوست خشک در زمستان، تنها به دلیل وجود یک مشکل کوچک و گذرا است. اما برای بسیاری دیگر، می تواند باعث ترک خوردن پوست شود و در نتیجه احساس سوزناکی شدید شود. متعاقبا برای از بین بردن این خشکی ها، می بایست راهکارهایی برای مراقبت از پوست در فصل سرما را بدانید. اگر هر پاییز و زمستان با پوست خشک درگیر هستید، این مراحل مراقبت از پوست را رعایت کنید.

 

برای دریافت مشاوره پوست اینجا کلیک کنید

 

راهکارهای مراقبت از پوست در فصل سرما :

۱) از دست هایتان مراقبت کنید

پوست دست ها در فصل سرما، بیشتر مستعد خشک شدن است. زیرا علاوه بر اینکه دست هایتان در تمام طول روز درمعرض محیط طبیعی قرار دارند، در مقایسه با پوست بقیه ی بدن هم کمی نازکتر هستند و روغن طبیعی کمتری هم تولید می کنند. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است؛ بنابراین اگر می خواهید دچار خشکی پوست در زمستان نشوید، هرموقع درهوای سرد بیرون از خانه می روید، دستکش بپوشید؛ این ساده ترین راه برای مراقبت از دست هاست.

۲) ضدآفتاب را فراموش نکنید

تنها به این دلیل که هوای بیرون سرد است، نمی توان گفت خورشید نمی تابد. عدم مراقبت از پوست در فصل سرما در مقابل اشعه های UV نورخورشید، منجر به آسیب رسیدن به پوست تان خواهد شد. اگر قرار است در طول روز، برای مدت طولانی بیرون باشید یک  ضدآفتاب  بی رنگ را به مقدارفراوان روی صورت و هر دو دست خود بزنید و در طول روز آن را تمدید کنید.

۳)  با آب ولرم حمام کنید

بعد از سپری کردن یک روز سرد در بیرون از خانه، یک حمام آب گرم، فوق العاده به نظر می رسد؛ اما این کار پوست شما را نابود خواهد کرد! آب خیلی داغ باعث می شود لایه ی محافظت کننده ی طبیعی و روغنی پوست تان درهم بشکند و پوست شما خشک شود. اگر در پوست خود احساس خشکی و خارش می کنید، برای تسکین دادن به آن و به طور کلی برای مراقبت از پوست در فصل سرما ، به وان حمام خود مقداری جوش شیرین اضافه کنید.

۴) دو بار در روز از مرطوب کننده استفاده کنید

به منظور مراقبت از پوست در فصل سرما ، می بایست پوست تان را همیشه مرطوب نگه دارید. به همین خاطر هر روز صبح، هرشب بعد از هر بار حمام یا دوش گرفتن و بعد از هر زمان که دست های خود را می شویید، آنها را مرطوب کنید. صبر نکنید تا وقتی پوست شما خشک شود، بعد از  مرطوب کننده  استفاده کنید. به محض نزدیک شدن هوای سرد، مرطوب کردن پوست را شروع کنید. برای این منظور، استفاده از روغن نارگیل یک گزینه ی بسیارعالی است. اگر رطوبت پوست را همیشه به میزان زیاد نگه دارید، پوست شما از همان ابتدا دیگر خشک نخواهد شد.

۵) از درون نیز به خودتان کاملاً آبرسانی کنید

معمولا در هوای سرد، تمایل به نوشیدن مایعات کمتر می شود. زمانی هم که مایعات می نوشید، اغلب از نوشیدنی های گرم مثل چای، قهوه یا شکلات داغ استفاده می کنید. با این وجود نیاز شما به آب، در زمستان کمتر از تابستان نیست. پس به عادات خوبی که در نوشیدن آب در تابستان داشتید، ادامه دهید؛ این کار مانع از خشکی پوست در زمستان شده و پوست شما را از درون آبرسانی و هیدراته کرده و مرطوب نگه می دارد. اگر دلتان آب سرد نمی خواهد، به جای آن کمی آب گرم با عسل و لیمو را امتحان کنید.

۶) لایه برداری کنید

به این دلیل که بیشتر وقت خود را در زمستان، با لباس های گرم و پوشیده می گذرانید، ممکن است لایه برداری را فراموش کنید. اما درحقیقیت عدم انجام لایه برداری می تواند مشکلات خشکی پوست را تشدید کند. اگر به سلول های مرده اجازه دهید که روی پوست باقی بمانند، ممکن است جذب پوست شده و رطوبت را جذب خود کنند؛ چیزی که بعداً باعث سوزش و حتی خشکی بیشتر پوست خواهد شد. دست ها، لب ها و صورت خود را به طور مرتب درطول فصل های سرد، لایه برداری کنید؛ این کار کمک خواهد کرد تا پوست شما سالم به نظر برسد و به مرطوب کننده این اجازه را می دهد تا بهتر جذب شود.

۷) از دستگاه بخور استفاده کنید

گرمایش مرکزی، تمام رطوبت هوا را خشک کرده و طبعا به دنبال آن، پوست شما را هم خشک خواهد کرد. درخانه ی خود، به خصوص در اتاق خواب، از دستگاه بخور استفاده کنید. این کار باعث می شود مقداری از رطوبت های ازدست رفته ی هوا جایگزین شده و از خشکی پوست شما نیز جلوگیری شود. بهترین کار، استفاده از چند دستگاه بخور در خانه است؛ یکی از آن ها حتما باید دراتاقی قرار بگیرد که بیشتر وقت خود را در آنجا می گذرانید.

۸) از پاهایتان مراقبت کنید

در زمستان، از پاهای خود نیز مراقبت کنید. اینگونه وقتی به هوای گرم باز می گردید، دیگر لازم نیست نگران خشکی و سختی پوست خود باشید. برای جلوگیری از خشکی پوست در زمستان ، برای پاهایتان به یک مرطوب کننده ی قوی تر از مرطوب کننده ای که در تابستان استفاده می کردید، احتیاج خواهید داشت؛ به همین دلیل به دنبال لوسیون هایی باشید که حاوی گلیسیرین یا وازلین باشند.

۹) ازماسک های خانگی و دست ساز مرطوب کننده استفاده کنید

بهترین و ارزان ترین ماسک های صورت برای از بین بردن خشکی پوست در زمستان ، آنهایی هستند که خودتان درخانه درست می کنید. این کار را می توانید با مواد مرطوب کننده ی طبیعی مانند عسل، موز، روغن بادام و آووکادو انجام دهید. مواد دلخواه خود را در یک ظرف مخلوط کنید، آن را بر روی صورت تان بگذارید و اجازه دهید حدود ۲۰ دقیقه باقی بماند. ماسک طبیعی صورت، یک روش عالی برای اینکه پوست خود را بعد از گذراندن یک روز سرد طولانی آبرسانی کنید، می باشد.

۱۰) پوستتان را در طول شب مرطوب کنید

برای اینکه رطوبتی که در طول روز از دست داده اید جایگزین شود، شب ها پوست خود را با لوسیون های مخصوص شب، مرطوب کنید و اجازه بدهید روی پوستتان بماند و به رختخواب بروید. این کار را برای قسمت هایی از بدن، که بیشتر مستعد خشک شدن هستند نیز انجام دهید؛ یعنی آرنج ها، دست ها و پاها. رطوبتی که در طول شب در پوست باقی می ماند، این فرصت را خواهد داشت که بیشتر جذب پوست شده و در طول روز نیز بهتر از پوست مراقبت کند.

 

اگر به مشاوره پوست نیاز دارید، فرم زیر را پر کنید و از مشاورین آرسس به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

 

 

منبع: ریموژ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *