خواص ویتامین سی برای مراقبت از پوست


همانطور که میدانید ویتامین c برای بدن بسیار مفید می باشد و همچنین تاثیرات بسیار مفیدی روی پوست دارد. از آنجایی که حاوی آنتی اکسیدان می باشد و باعث کلاژن سازی پوست می شود پس هم نقش محافط پوست را دارد و هم نقش جوانسازی پوست. از پوست در مقابل اشعه UV محافظت می کند و پوست را درخشان و روشن می کند. در زیر به مهمترین اثرات ویتامین C بر روی پوست اشاره می کنیم.

• ویتامین C جدا از اثرات کلاژن سازی و جوانسازی در درمان لک و جای جوش نیز کاربرد دارد.

• امکان استفاده ویتامین C با ضدآفتاب نیز می باشد. این عمل به پوست هایی که از آفتاب قرمز و سرخ می شوند کمک می کند تا قرمزی پوست کاهش یابد و همچنین اثر ضد سرطان برای پوست دارد.

• به دلیل تولید کلاژن سازی در پوست خاصیت کشسانی افزایش می یابد و در کاهش  چین و چروک  و خطوط ریز نیز موثر می باشد.

• در حفظ آب موجود در پوست موثر می باشد و از خشکی پوست جلوگیری می کند و در نتیجه پوست شادابتر و درخشانتر می شود.

• از آنجایی که ویتامین C به افزایش توانایی ترمیم پوست کمک می کند، می تواند در رفع لک های قهوه ای پوست موثر باشد.

• خواص ضد التهابی ویتامین C به درمان آکنه و روزاسه کمک می کند.

• قوی ترین مشتق ویتامین C اسکوربیک اسید می باشد که سریعتر جذب پوست می شود و یک آنتی اکسیدان خیلی قوی برای پوست است و تاثیر خوبی بر روی روشن شدن و یکسان شدن رنگ پوست دارد.

سایر فرم های ویتامین سی

سایر فرم های ویتامین سی موجود در محصولات پوستی شامل سدیم آسکوربیل فسفات Sodium Ascorbyl Phosphate ، آسکوربیل پالمیتات Ascorbyl Palmitate ، رتینیل پالمیتات Retinyl Ascorbate ، تتراهگزیل دسیل آسکوربات TetrahexylDecyl Ascorbate ، منیزیوم آسکوربیل فسفات Magnesium Ascorbyl Phosphate و آسکوربیل گلوکوزید Ascorbyl Glucoside می باشد . فرآورده دیگری به نام ۳-O ETHYL ASCORBIC ACID نیز اخیرا وارد ترکیبات شده است که هنوز اثرات آن به صورت کامل تایید نشده است .

بهتر است در ماه اول از فرم خالص و قوی ویتامین سی ( L-Ascorbic Acid ) پرهیز کنید و از یک مشتق دیگر با غلظت پایین ( بین ۱ تا ۳ درصد ) استفاده نمایید و در ماه های بعد به تدریج محصولات قوی تری را استفاده نمایید.

فرم سدیم اسکوربیل و منیزیوم اسکوربیل برای پوستهای خشک و حساس مناسبتر هستند و باعث تحریک کمتری می شوند و فرم خالص ویتامین C که اسکوربیل اسید است برای پوست های چرب مناسب می باشد.

عمر ویتامین C

ویتامین C خیلی زود خراب و تجزیه می شود و انقضای کمی دارد. بیرنگ و یا سفید است و زرد و قهوه ای شدن آن به معنای خرابی آن است. به جز مواردی که از ابتدا محصول رنگی باشد.

 

اگر به مشاوره پوست نیاز دارید، فرم زیر را پر کنید و از مشاورین آرسس به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *