اگر به سلامت و زیبایی پوست خود اهمیت می دهید، حتما شما هم این نام ها را زیاد شنیده اید : آب میسلار، محلول میسلار، محلول پاک کننده عمقی، آب پاک کننده، میسلار واتر و …

آب های میسلار در چند دهه اخیر بطور ناگهانی تبدیل به یکی از محبوب ترین  پاک کننده های پوستی  شدند.

در حال حاضر هم انواع مختلفی از پاک کننده های میسلار در بازار موجود هستند، و بسیاری از آنها ترکیبات یکسانی دارند! اما می توان گفت ترکیبات اساسی تمام آب های میسلار یکسان و متشکل از آب و تعداد زیادی میسل است.

   هر میسل از اجتماع یک یا چند سورفکتانت بوجود آمده .

سورفکتانت ها مولکول هایی هستند با یک سر آب دوست که به آب می چسبد ( و روغن را دفع می کند ) و یک دنباله چربی دوست که به چربی می چسبد و ( آب را دفع می کند )

آب و روغن به طور معمول یکدیگر را دفع می کنند به این معنی که روغن هرگز در آب حل نمی شود. ( این مسئله را هنگام شستن ظروف چرب با آب خالی به وضوح دیده تجربه کرده اید )

برای دریافت مشاوره پوست اینجا کلیک کنید

 

برای آنکه آب بتواند روغن را در خود حل کند سورفکتانت ها وارد عمل می شوند. به این ترتیب که ابتدا مولکول های سورفکتانت ذرات چربی و آلودگی را احاطه کرده و جذب می کنند، و بار بعد سورفکتانت هایی که آلودگی ها و چربی ها به آن چسبیده، بوسیله آب شسته می شوند.

هنگامی که نسبت معینی از سورفکتانت ها به آب اضافه شوند ( میزان سنجش این غلظت را CMC یا غلظت بحرانی تشکیل میسل می نامند ) مولکول های سورفکتانت به صورت خوشه ای کنار هم جمع می شوند و میسل را بوجود می آورند.

در حقیقت هر میسل، آرایشی کروی از تعداد زیادی سورفکتانت است. در این آرایش دنباله ( بخش آبگریز سورفکتانت ) در وسط قرار گرفته و سر ( بخش آبدوست سورفکتانت ) رو به بیرون است.

این به این معنی است که دنباله های آبگریز توسط سر های آبدوست محافظت می شوند.

میسل ها در یک آرایش مولکولی به یکدیگر متصل نشده اند. به این معنی که آنها می توانند به راحتی تغییر آرایش دهند.

اگر پد و یا پنبه را به میسلار واتر آغشته کنیم، میسل ها تغییر آرایش می دهند و سر آبدوست به پد می چسبد ( هر چیزی از سلولز ساخته شده باشد آبدوست است ) و دنباله آبگریز ( چربی دوست ) به سمت خارج پد آزاد است.

به این ترتیب یک لایه چربی دوست روی پد شماست و از آنجایی که آرایش، چربی، و آلودگی همگی چرب هستند یک پد آغشته به میسلار واتر برای پاک کردن پوست شما عالیست.

حال که متوجه شدید میسلار واتر دقیقا چه کار می کند ممکن است سوالی که برای شما ایجاد شود این باشد :

پس از استفاده از میسلار واتر آیا نیاز است صورتتان را بشویید؟

متاسفنه پاسخ به این سوال همیشه یکسان نیست! و بستگی به پوست شما دارد!

همه سورفکتانت ها ایجاد حساسیت و خارش نمی کنند، همان طور که همه پوست ها آلرژی زا نیستند.

مثلا ممکن است یک پوست در اثر برخورد با سورفکتانتی خاص قرمز و ملتهب شود در صورتی که پوستی دیگر سالها بدون هیچ مشکلی از آن سورفکتانت بهره ببرد.

در یک جمله

اگر بعد از استفاده از میسلار واتر پوست شما دچار خارش و سوزش و خشکی می شود بهتر است آن را بشویید در غیر اینصورت شست و شو لازم نیست.

 

اگر به مشاوره پوست نیاز دارید، فرم زیر را پر کنید و از مشاورین آرسس به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

 

 

منبع: اویرو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *