اگر به دنبال انتخاب یک کرم ضد لک خوب هستید این مقاله را بخوانید تا به شما کمک کنیم.

 

همه چیز درباره کرم ضد لک

پوست بدن به ویژه در ناحیه صورت و دست ها از اعضای مهم بدن است که از میزان حساسیت بالایی برخوردار بوده و به لحاظ درونی و بیرونی آسیب پذیر است. مشکلات عصبی و تنش های روحی، تغذیه، بیماری های داخلی به ویژه ناراحتی های گوارشی، نور مستقیم آفتاب، سرما و گرمای شدید هوا، بارداری و پیری تاثیرات مستقیمی بر تغییر رنگ پوست و ایجاد لک یا کک ومک و زشتی پوست دارد و موجب پیدایش لک در ابعاد و رنگ های مختلفی بر سطح آن می شود.

لک های پوستی  عبارتند از نقاط یا لکه های تیره تر از پوست که معمولاً به سه رنگ قهوه ای روشن یا تیره و یا مایل به خاکستری و حتی سیاه رنگ روی پوست ایجاد می شوند.

بیشتر لک ها در معرض نور آفتاب در قسمت هایی مثل صورت، گردن، ساعد و پشت دست ها ایجاد می شوند.

لک انواع مختلفی دارد که شامل کک و مک، پیسی یا ویتیلیگو، انواع خال ها،  لک های حاملگی ، لک های ناشی از آفتاب، لک های ایجاد شده به دنبال ضایعات پوستی یا هر نوع التهاب پوستی، لک های پیری و نهایتاً سرطان های پوستی می شود، (اغلب سرطان های پوست در ابتدا به صورت لک نمایان می شوند)

اما قبل از اینکه برویم سراغ انتخاب کرم ضد لک خوب بیایید با هم با انواع لک ها و علل ایجاد آنها آشنا شویم

 

برای دریافت مشاوره پوست اینجا کلیک کنید

 

انواع لک:

 

۱) کک ومک :

کک و مک

لکهای کوچک به رنگ قهوه ای روشن وتیره که معمولا درمناطقی که درمعرض نورآفتاب هستند بوجود می آید و در هرسنی ممکن است ایجاد شود.این لکه ها معمولا در فصل بهاروتابستان بروز پیدا کرده ویا پررنگترم یشود و درفصل سرما ازبین رفته یا روشنترمی شود.

مهمترین اقدام، پوشش ومراقبت کافی درمقابل نورآفتاب واستفاده از ضد آفتاب وکلاه می باشد

کک ومک درمان قطعی نداردو برای افرادی که ازآن رنج میبرند میتوان راه هایی چون لیز، پیلینگ وکرمهای رنگ برتوصیه کرد.

 

۲) لک های پیری:

لک های پیری

در اکثر افرادی که دارای پوست روشن هستند در سنین حدود شصت سالگی یا بالات، لکه های قهوه ای یکدست کوچک تا حدود یک سانتی متر و گاهی بزرگ تر روی صورت، پشت دست ها و مناطقی که در معرض تابش نور هستند، ایجاد می شود که در اصطلاح علمی به آن (Senile Lentigo) می گویند.

البته این لک ها فقط خاص دوران پیری نیستند بلکه به دنبال آفتاب سوختگی های شدید در جوانان هم به وجود می آیند.

در سنین بالا لکهای مشابه لک پیری هم روی پوست به وجود می آیند که برجستگی مختصری دارند و روی سطح آنها زگیلی شکل است و گاهی اندازه آنها به چندین سانتی متر هم می رسد و رنگ آنها بین قهوه ای روشن تا تیره و حتی سیاه رنگ متغیر است.

این فرم لک ها را سبورئیک کراتوزیس می نامند که اگرچه ظاهر زیبایی ندارند ولی هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند.

فرم دیگر لک های پوستی «اکتینیک کراتوزیس» است.

لک های قهوه ای به اندازه کوچک یا بزرگ که روی پوست و در مناطقی که در معرض نور قرار دارد، ایجاد می شوند. رنگ این نوع لک ها قهوه ای کمرنگ تا پررنگ و در برخی نواحی قرمز است و موقع لمس، خشن هستند و ممکن است بعدها به سرطان پوست تبدیل شوند.

برخی لک ها به راحتی با لیزر از بین می روند و بعد از درمان هیچ اثری از آنها روی پوست نمی ماند.

مثل کک و مک ها و لک های پیری، سبورئیک کراتوزیس و… .

  برخی لکها دارای این خصوصیت هستند که وقتی شخص در معرض تابش نور آفتاب قرار بگیرد دوباره برمی گردند مثل کک و مک که این نشان دهنده اثر موقت لیزر نیست.

بلکه لیزر لک ها را از بین برده ولی تابش نور باعث عود آنها یا ایجاد لک های دیگر می شود.

 

۳) پیسی :

پیسی

 نوعی بیماری پوستی است که منشأ ژنتیکی دارد و علت آن ناشناخته است.

در این بیماری، سلول‌های انتهایی پوست علیه ملانوسیت‌ها (سلول‌های رنگدانه ساز پوست) آنتی بادی هایی می‌سازند که باعث از بین رفتن آن‌ها و در نتیجه بی رنگ شدن نواحی خاصی از پوست بدن می‌شود.

اگر پزشک به بیماری پیسی در شخص مشکوک شد، از او در مورد تاریخچه بیماری اش سوال می کند.

نکات مهم در یک تاریخچه پزشکی، سابقه خانوادگی، آفتاب سوختگی، استرس یا بیماری جسمی و سفید شدن زودرس موها (قبل از ۱۸ سالگی) است. ممکن است پزشک از محل پوست گرفتار نمونه برداری کند و یا برای بررسی شمارش سلول های خونی و عملکرد تیروئید از خون نمونه گیری کند.

هیچ راهی برای پیشگویی این که فرد چقدر رنگدانه از دست خواهد داد یا این که بیماری او چقدر طول خواهد کشید وجود ندارد.

درمان های ویتیلیگو (پیسی) در کودکان با بزرگسالان تفاوتی ندارد، و شامل استروییدهای موضعی، ترکیبات ایمونومدولاتور موضعی (تنظیم کننده ایمنی)، استفاده از ضد آفتاب، پرهیز از آسیب های فیزیکی و شیمایی به پوست و استفاده از مکمل های ویتامینی با صلاح دید پزشک معالج است.

البته باید به جنبه های روحی روانی این بیماری در کودکان از لحاظ ارتباط با همسن و سالان خود بیشتر توجه کرد.

روش هایی مثل پانچ گرافت وجود دارد که در آن با گرافت های بسیار کوچک (چند میلی متری) که از پوست نواحی سالم برداشته شده و در فواصل منظم و نزدیک به هم در نواحی بی رنگ قرار داده می شود، ایجاد رنگدانه سازی القا می شود؛ اما برای این کار باید بیماری فرد برای مدت طولانی غیرفعال بوده باشد یعنی ضایعات جدیدی به وجود نیامده باشند ولی جایگزینی کامل پوست بدون رنگدانه با پوست رنگدانه دار به صورت گرافت غیرممکن است.

 

دلایل پیسی:

در ایجاد ویتیلیگو، استرس های روحی بدون شک مؤثر هستند و خود این بیماری به علت تغییراتی که در ظاهر فرد ایجاد می کند طبعا استرس زا است، بنابراین بیمار در یک سیکل استرس ( تشدید بیماری ) استرس قرار می گیرد که باید آن را در هم شکست. برای این کار نیاز به همکاری و حمایت خانواده و جامعه، مشاوره با روانپزشک و در صورت صلاح دید استفاده از دارو زیر نظر ایشان و پذیرش بیماری از سوی بیمار به طور منطقی است.

 

عوامل دیگر لک عبارتند از:

 

۴) لک آفتاب

لکه آفتاب

که درصورت استفاده نکردن از ضد افتاب و پوشش مناسب ایجاد می شود.

 

۵) لکه های  بارداری(ملاسما)

 

۶) لک جای زخم 

زمانی که صورت جوش می زند یا زخم می شود و یا پوست خراش و آسیب می بیند یا حتی بعد از لیزر که پوست نیاز به ترمیم کننده و ضد آفتاب دارد، در صورت عدم مراقبت نادرست، پوست دچار  لک  می شود.

حالا که با  انواع لک  آشنا شدید می وریم سراغ اصل مطلب یعنی انتخاب ضد لک

 

یک کرم ضد لک خوب  می تواند حاوی چه ترکیباتی باشد؟

ترکیبات یک کرم ضد لک خوب چیست؟

کوجیک اسید، آربوتین، نیاسین آمید، یکی از انواع AHA (مثل گلایکولیک اسید)، آزلائیک اسید و ویتامین C

برای پوست های خشک بهتراست ضد لک حاوی گلیسرین وبرای پوست های چرب حاوی هیالورونیک اسید باشد.

و برای تاثیر بهتر وسریعتر حتما در کنار یک شوینده حاوی لایه بردارمثل گلایکولیک یا سالسیلیک اسید و مرطوب کننده قوی مناسب پوست و ضد آفتاب قوی و ترجیحا کرم ضد لک استفاده شود

 

یک ضد لک خوب بهتراست چه موادی نداشته باشد؟

هیدروکینون جزو قویترین ومحبوبترین ضد لک هاست و باغلظت بالای ۲ درصد باید باتجویز پزشک مصرف شود ولی این ماده معایبی هم دارد:

 هیدروکینون برروی سلولها اثرسیتوتوکسیک دارد یعنی با آسیب و یا کشتن سلول ها مانع از تولید رنگدانه درپوست شده و دقیقا مانند رادیکال آزاد عمل می کند و این امر به مرور می تواند باعث بوجود آمدن تغییرات ژنتیکی و جهش سلولی شده و درنهایت باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان گردد.

 

اگر به مشاوره پوست نیاز دارید، فرم زیر را پر کنید و از مشاورین آرسس به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *