اول از همه خبر بد این است که لک های تیره صورت شما می توانند به علت آکنه های قبلی (به عنوان هایپرپیگمنتاسیون بعد از التهاب نیز شناخته می شوند)، آسیب ناشی از نور خورشید و یا صدمات وارد شده به پوست باشند. همه این ها مواردی هستند که امکان دارد برای هر کسی اتفاق بیفتد. اکنون خبر خوب این است که این  لک های تیره صورت  می توانند به راحتی درمان شوند و شما مجبور نیستید که در تمام طول عمرتان این لکه ها را روی صورتتان داشته باشید. در ادامه تعدادی ترفند به شما معرفی می کنیم که با انجام آنها می توانید لکه های تیره صورت خود را در عرض یک مدت کوتاه مانند ۴ هفته، از بین ببرید.

همچنین از به وجود آمدن لکه های جدید نیز جلوگیری کنید.

 

برای دریافت مشاوره پوست اینجا کلیک کنید

 

چگونه می توان لک های تیره صورت را درمان کرد؟

 

 

قدم اول: به جوش های خود دست نزنید (آنها را نکنید یا نترکانید)

نترکاندن جوش ها

با وجود اینکه کنترل کردن خود و دست نزدن به جوش ها کار بسیار سختی است، اما اگر وسوسه شوید که جوش های خود را بکنید یا بترکانید، یک لکه ملتهب قرمز یا قهوه ای در نتیجه آسیب پوستی ایجاد می شود(که می تواند تا ماه ها روی پوستتان باقی بماند)..

در عوض به جای دست زدن به جوش های خود، از یک کرم هیدروکورتیزون ۱% برای درمان آنها استفاده کنید.

این محصول یک کرم ضد التهاب بوده و بنابراین می تواند قرمزی و تورم را کاهش دهد.

همچنین بر خلاف روش های سنتی برای درمان آکنه، پوست شما را خشک یا آزرده نمی کند (این حالت می تواند منجر به افزایش هایپرپیگمنتاسیون یعنی تیرگی بیشتر لکه شود). چسب های جوش هیدروکلوئیدی نیز گزینه دیگری هستند که یک محیط مرطوب برای زخم ها (همان جوش ها) فراهم می کنند تا بتوانند درمان شوند.

همچنین از جوش ها در برابر باکتری ها و انگشتان آلوده شما محافظت می کنند.

 

قدم دوم: برای درمان لک صورت از یک لایه بردار شیمیایی استفاده کنید

اسکراب فیزیکی صورتتان را کنار بگذارید (متاسفانه این اسکراب ها برای پوست های مستعد بروز لکه های تیره و هایپر پیگمنتاسیون، زیادی سخت و خشن هستند) و یک لایه بردار شیمیایی برای خود خریداری کنید. لایه بردارهای شیمیایی حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها (مانند اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک)، بتا هیدروکسی اسیدها (اسید سالیسیلیک) و آنزیم های به دست آمده از عصاره میوه ها هستند.

همه این ترکیبات با هم کمک میکنند تا اتصال بین سلولهای سطحی مرده و تغییر رنگ یافته از بین برود.

در نتیجه شما پوستی شفاف تر، روشن تر و درخشان تر خواهید داشت.

به علاوه، حذف این سلول های مرده باعث می شود تا پوست شما بهتر بتواند داروهای موضعی برای  درمان لکه  یا سرم های روشن کننده را جذب کند و در نتیجه اثربخشی این محصولات افزایش می یابد.

به عنوان یک قانون کلی، استفاده از یک لایه بردار شیمیایی حاوی اسید سالیسیلیک (یک ترکیب ضد التهاب که به حذف چربی اضافه از منافذ پوست کمک می کند) برای درمان لکه های تیره ناشی از آکنه بسیار موثر می باشد. درحالیکه بهتر است برای درمان لک های تیره و آثار باقی مانده از آسیب اشعه UV، صورت از یک لایه بردار حاوی آلفا هیدروکسی اسید مانند اسید گلیکولیک استفاده شود.

 

قدم سوم: برای درمان لک صورت از یک سرم روشن کننده استفاده کنید

صرف نظر از اینکه علت ایجاد  لکه ها روی پوست شما مربوط به دخالت دستانتان (مانند کندن پوست خود)، نور خورشید و یا آکنه های قبلی می باشد، محو شدن این لکه ها چند هفته طول می کشد. اما اگر به طور منظم و دائم از یک سرم روشن کننده لکه های تیره استفاده کنید، این روند چند هفته ای می تواند سریع تر انجام شود و لکه های تیره زودتر از بین می روند.

به دنبال سرمی باشید که حاوی ترکیباتی مانند ویتامین ث، رتینول، ترانگزامیک اسید و یا کوجیک اسید باشد.

 

قدم چهارم: هر روز ضد آفتاب به پوستتان بزنید

برای جلوگیری از لک صورت هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید

اگر از بین همه موارد گقته شده در این مقاله لازم باشد فقط یک مورد را انجام دهید، آن استفاده از یک ضد آفتاب روزانه با طیف اثر گسترده و SPF30 یا بیشتر است.  چنین ضد آفتابی نه تنها مانع از سرطان پوست می شود، همچنین از پوست شما در برابر اشعه های مضر UV که عامل لک های تیره صورت هستند، محافظت می کند.در پاسخ به اشعه های UV که در نور خورشید وجود دارند، رنگدانه محافظت کننده (یا ملانین) توسط سلول ها تولید می شود تا از سوختن پوست شما جلوگیری کند.

این فرآیند که همان برنزه شدن می باشد، در واقع تلاش پوست شما برای محافظت از خود است.

بنابراین اگر دوست دارید که پوستتان برنزه و براق شود، بهتر است بدانید که طی فرآیند برنزه شدن دقیقا چه اتفاقی دراعماق لایه های پوست شما می افتد. این آسیب بعدا به صورت لک های تیره در سطح پوستتان ظاهر می شود. همچنین بهتر است بدانید که هایپرپیگمنتاسیون بعد از التهاب که ناشی از آکنه های قبلی  می باشد، ۱۰۰% توسط نور خورشید بدتر می شود.

بنابراین استفاده از  ضد آفتاب  برای جلوگیری از این اتفاقات اهمیت و ضرورت دارد.

 

 آخرین و مهم ترین نکته:

لک های تیره در عرض یک شبانه روز درمان نمی شوند.

به این معنا که شما باید این ۴ تا قانون را به صورت منظم در روتین مراقبت از پوست خود انجام دهید.

بنابراین همیشه خود را کنترل کنید تا مبادا به آکنه های خود دست بزنید، به طور منظم از لایه بردارهای شیمیایی و سرم های روشن کننده استفاده کنید و هر روز ضد آفتاب به پوستتان بزنید.

اگر شما هم تجربه ای در این باره دارید نظرتان را در قسمت نظرات به اشتراک بزارید.

امیدوارم که بعد از خواندن این مقاله بتوانید محصول مناسب را انتخاب کنید.

 

اگر به مشاوره پوست نیاز دارید، فرم زیر را پر کنید و از مشاورین آرسس به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *