زمانی که بحث درمان آکنه پیش می‌آید، متخصصین بر سر یک مورد توافق نظر دارند: خاک رس معجزه می‌کند.

علاوه بر غنی بودن از مواد معدنی مفید، خاک رس توانایی بیرون کشیدن و پاکسازی ناخالصی های ایجاد کننده‌ی آکنه را نیز دارد.

همچنین با داران بودن خواص جذب، لایه برداری و قابض بودن خود نه تنها به مبارزه با علل ریشه ‌ای آکنه می‌پردازد بلکه علائم موجود را نیز درمان می‌کند.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فواید خاک رس و چرایی لازم بودن آن در رژیم مراقبت پوست، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

 

برای دریافت مشاوره پوست اینجا کلیک کنید

 

ماسک صورت خاک رس

ماسک خاک رس

خاک رس در امر مراقبت از پوست دارای پیشینه‌ ی طولانی است.

 در دوران فرمانروایی بین النهرین این ماده‌ ی فوق العاده برای ترمیم زخم، کاهش التهاب و پاکسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

مصریان باستان روغن زیتون را با این خاک مخلوط کرده و از آن صابون های نرم کننده ‌ی پوست درست می‌کردند.  گفته می‌شود که کلئوپاترا دو بار در هفته از ماسک خاک رس دریای مرده برای پاکسازی پوست خود استفاده می‌کرده است.

امروزه خاک رس همچنان یکی از مواد اصلی برای درمان خانگی است که از آن برای درست کردن ماسک های سم زدا و شفاف کننده استفاده می‌شود.

 

مزایای ماسک خاک رس برای آکنه

این خاک ماده ‌ای کلیدی در بسیاری از روش های درمانی آکنه به خصوص ماسک های صورت است.

در زیر به ۵ اثر خاک رس که به بهبود آکنه کمک می‌کنند اشاره خواهیم کرد:

 

۱) بازگرداندن تعادل

یکی از علل اساسی بروز آکنه، تولید بیش از حد چربی در پوست است.

زمانی که پوست سبوم بیش از حد تولید می‌کند روزنه های پوستی بزرگ شده و برای نگهداری چربی اضافه کشیده می‌شوند. علاوه بر پوشاندن سطح پوست، چربی اضافه می‌تواند در روزنه ها گیر کرده و پس از مخلوط شدن با سلول های پوستی مرده و باکتری ها باعث بروز آکنه شود. با این حال، از بین بردن رطوبت پوست به طور کامل منطقی نبوده و سبوم برای سلامت پوست لازم است.

این ماده به نرم و روان کردن پوست کمک می‌کند.

خاک رس خاصیت خارق العاده ای داشته و می‌تواند چربی اضافه را از روی پوست جمع آوری کند بدون اینکه رطوبت لازم برای پوست را از بین ببرد.

درنتیجه پوست شما به تعادل قابل قبولی خواهد رسید.

 

۲) ناخالصی‌ها را از بین برده و روزنه‌های پوستی را منقبض کنید

خاک رس مثل یک آهنربا بوده که قطب منفی آن به قطب مثبت ناخالصی‌ها (مثل سموم و باکتری‌ها) چسبیده و آن ها را از روزنه های پوستی خارج می‌کند.

 

بروز هر جوش با گرفتگی یک روزنه ی پوستی آغاز می‌شود و یکی از اقدامات اساسی برای درمان آکنه، از بین بردن سلول های پوستی مرده و رفع مسدودیت روزنه‌هاست.

به گفته‌ی جود هررا، مربی بین المللی شرکت Eminence Organics، خاک رس به سم زدایی از پوست و از بین بردن ناخالصی ها و چربی از روی آن کمک کند.

این کار برای افراد دارای پوست چرب یا آسیب پذیر نسبت به آکنه اهمیت زیادی خواهد داشت.

خاک رس را مثل یک آهنربا در نظر بگیرید:

ذراتی با بار منفی به ناخالصی های دارای بار مثبت (سموم و باکتری‌ها) چسبیده و آن ها را از روزنه های پوستی بیرون می‌کشند. این کار باعث انقباض روزنه ها و رفع گرفتگی آن ها شده و اندازه ی روزنه ها را به حالت طبیعی باز می‌گرداند.

 

۳) جذب چربی و کاهش درخشش پوست

خاک رس تنها چربی را از روزنه های پوستی بیرون نکشیده و آن را روی سطح پوست رها نمی‌کند.

بلکه این ماده بسیار متخلخل و جاذب است (مثل اسفنج).

زمانی که این پودر جادویی خیس شود، متورم شده و به ناخالصی ها می‌چسبد و زمانی که خشک شود آن ها را به درون خود می‌کشد.

علاوه بر جذب سبوم و باکتری هایی که از روزنه ها خارج شده‌اند، خاک رس می‌تواند چربی اضافی و سلول های پوستی مرده روی سطح پوست را نیز جذب خود کند.

این لایه برداری ملایم نه تنها پوست را از آلودگی های ایجاد کننده ی آکنه پاک می‌کند، بلکه درخشش سطح پوست را کمتر کرده و ظاهری مات به پوست شما می‌بخشد.

 

۴) غنی از مواد مغذی

علاوه بر خواص پاک کنندگی، خاک رس دارای مواد مغذی و معدنی سرشاری بوده که برای سلامت پوست مفید خواهند بود.

خاک رس طی مدت زمانی طولانی و توسط فرسایش سنگ های معدنی تشکیل شده و درنتیجه سرشار از موادی مثل سیلیکا، کلسیم، منیزیم، سدیم، مس، آهن و پتاسیم است.

سیلیکا به طور خاص برای تولید کلاژن لازم بوده و نقشی اساسی در طراوت، انعطاف و سفت بودن پوست ایفا می‌کند.

این خاصیت می‌تواند برای از بین بردن جای جوش های چکشی که معمولاً درمان آن ها بسیار دشوار است مفید باشد.

 

۵) مناسب برای همه ی انواع پوست

درنهایت، لازم به ذکر است که ماسک خاک رس برای همه ی انواع پوست‌ ها اسب خواهد بود. به گفته ی دکتر جود، حتی اگر مورد حملات آکنه قرار نگرفته‌اید، این خاک با دارا بودن مواد معدنی و اسید های مفید می‌تواند برای پوست شما مفید باشد.

ماسک صورت خاک رس دارای چندین نوع بوده که می‌توان انواع مختلفی از عارضه های پوستی را با آن ها درمان کرد.

برای مثال، پوست های چرب و در خطر بروز آکنه می‌توانند از خواص پاک کنندگی و جذب عمیق خاک رس مونت موریلونیت استفاده کنند.

در مقابل، پوست های خشک و کم آب می‌توانند از خاک کائولینیت استفاده کنند.این خاک با ملایمت تمام، روزنه های پوستی را باز کرده و پوست را نرم می‌کند.نوع خاک رس مورد استفاده به اهداف موردنظر شما نیز بستگی خواهد داشت.

 

۶) افزایش اکسیژن رسانی

ماسک خاک رس گردش اکسیژن را افزایش می دهد و در نتیجه اکسیژن رسانی به سلول های پوست بیشتر شده و باعث شادابی صورت می شود. همچنین اکسیژن رسانی به سلول های پوست می تواند رنگ پوست را به گونه ای تغییر دهد که صورت تمیز تر و درخشان تر به نظر برسید.

علاوه بر این افزایش گردش اکسیژن به درمان و بازسازی پوست آسیب دیده و جلوگیری از جوش  کمک می کند و چهره شما را به یک چهره شاداب و جوان تبدیل می کند.

 

۷) بازسازی و احیاء دوباره پوست

بازسازی پوست

ماسک خاک رس باعث بازسازی فیبرهای آسیب دیده پوست می شود.

همچنین به جوان سازی پوست کمک کرده و مانع از ایجاد چین و چروک می شود.

خاک رسی که دانه های آن ریز است ( این نوع خاک رس، بنتونیت نام دارد )، گردش خون را در زیر پوست بیشتر می کند و باعث افزایش خون رسانی به پوست می شود.

در نتیجه بافت مرده از بین رفته و پوست دوباره بازسازی و احیا می شود.

ماسک خاک رس با افزایش کلاژن سازی پوست، به جوان سازی پوست کمک می کند و خطوط ریز و چین و چروک ها را کاهش می دهد.

 

۸) یک اسکراب ملایم و طبیعی برای پوست است

هر روزی که می گذرد، تعداد سلول های مرده روی سطح پوست بیشتر می شود.

این سلول های مرده روی هم جمع شده و باعث می شوند پوست صورت زبر شده و کدر به نظر برسد و حتی ممکن است باعث شوند که پوستتان جوش بزند. ماسک خاک رس یک اسکراب طبیعی و ملایم است ( منظور از ملایم این است که باعث آزرده شدن پوستتان نمی شود ) برای اینکه بتوانید سلول های مرده جمع شده روی سطح پوستتان را از بین ببرید.

در واقع ذراتی که در خاک رس وجود دارند و باعث ساییده شدن سطح پوست می شوند و همچنین سیلیسی که به طور طبیعی در خاک رس وجود دارد، باعث حذف سلول های مرده شده و لایه زیرین پوست که سلول های آن جدید و تازه هستند، نمایان می شود.

در نتیجه پوست جوان، سالم و شاداب به نظر می رسد.

 

ماسک صورت سوپرفروت فریمن

ماسک خاک رس سوپر فروت فریمن

 ماسک خاک رسی سوپرفروت فریمن سرشار از آنتی اکسیدان های طبیعی است.

این ماسک مناسب پوستهای چرب و مختلط هست و همینطور پوستهای خسته و کدر و یا کسانیکه جوش زیر پوستی و یا سرسیاه دارند.

این محصول از طریق خاک رس که جاذب چربی و آلودکی هست پوست را از عمق پاکسازی می کند و بعلت خواص آنتی اکسیدانیش پوست شادابتر هم می شود.

 

بهترین حالت استفاده:

بعد از حمام یک لایه متوسط از آن را روی پوست تمیز قرار می دهید، به جز دورچشم.

حدود ۱۵ تا۲۰ دقیقه بماند و سپس آبکشی کنید.

اگر می خواهید یک ماسک خاک رس عالی را استفاده کنید پیشنهاد می کنم حتما این محصول را امتحان کنید.

می توانید با قیمتی مناسب این محصول را از لینک زیر تهیه کنید.

 

خرید ماسک سوپر فروت فریمن

 

۹) رنگ پوست را زیباتر می کند

ناهماهنگی در رنگ پوست ( تیره تر شدن بعضی قسمتها ) یک اتفاق رایج است که ممکن است هر کس آن را تجربه کند.

دلیل آن تولید ملانین ( رنگدانه ای که باعث تیره شدن پوست می شود ) و مشکلات کبدی است.

با وجود اینکه امکان ندارد پوستتان مانند پوست یک بچه ۳ ساله کاملا بی عیب و نقص شود، اما با استفاده از ابزار و روش های مناسب می توانید پوست خود را تبدیل به پوستی بسیار زیبا و جوان بکنید. یکی از راه های داشتن پوستی سالم و درخشان این است که سموم داخلی ( بدن برای از بین بردن سلول های مرده و بازسازی بافت ها انرژی می سوزاند. طی این فرآیند مقداری ترکیبات سمی تولید می شوند که ترکیبات سمی داخلی نام دارند ) سموم خارجی ( سمومی که خارج از بدن وجود دارند و از طریق راه های مختلفی مانند هوا، آب و غذایی که می خوریم، وارد بدن می شوند ) را به حداقل برسانید.

همانطور که گفته شد استفاده از ماسک خاک رس برای رسیدن به این هدف یعنی یک دست شدن رنگ پوست می تواند بسیار مفید باشد. نه فقط این بلکه ماسک خاک رس از طریق کاهش التهاب، حذف سلول های مرده و رساندن مقدار زیادی سیلیس به پوست، آن را جوان تر می کند و رنگ و بافت پوست را بهبود می بخشد.

 

فواید مختلف انواع خاک رس:

 

خاک رس  بنتونیت (خاک دانه ریز)

از بین تمام انواع خاک رس، خاک رس بنتونیت به دلیل داشتن خواص بیشتر، از بقیه بهتر است . تنها نکته ای که باید احتیاط کرد این است که اگر پوست حساسی دارید، بهتر است از خاک رس کائولین استفاده کنید ( خاک رس کائولین یا خاک رس چینی ملایم ترین خاک رس مورد استفاده برای مراقبت از پوست است ). خاک رس بنتونیت بسیار موثر است و بیشترین تحقیقات روی این خاک رس انجام شده است. این نوع خاک رس بیشترین توانایی را برای از بین بردن سموم پوستی، جذب کردن و حذف آلودگی های پوست و از بین بردن عفونت های باکتریایی دارد. همچنین خون رسانی به پوست را افزایش می دهد. اگر پوستتان حساسیت نداشته باشد، خاک رس بنتونیت بهترین گزینه برای بازسازی پوست شما است.

 

خاک راسول

نوعی خاک رس باستانی و غنی از مواد معدنی است که از مراکش به دست می آید. خاک رس راسول برای پوست و مو بسیار مفید است. به دلیل داشتن بار منفی زیاد می تواند سموم را به خود جذب کند. بنابراین یک سم زدای بسیار قوی است. هم چنین از بین برنده چربی، جوش های سر سیاه، باکتری ها و هر نوع آلودگی و مواد زایدی است که باید از پوست حذف شوند. بر خلاف بنتونیت که پوست را بسیار خشک می کند، راسول ملایم تر است و به دلیل داشتن مواد معدنی پوست را خشک نمی کند، بافت پوست را تقویت کرده و باعث صاف شدن آن می شود.

 

خاک کائولین

از بین تمام انواع خاک رس که در پزشکی استفاده می شوند، خاک رس کائولین که سفید رنگ هم است، ملایم ترین نوع آن ها می باشد و برای پوست های حساس بسیار مناسب است. با وجود اینکه مقدار کمی خاصیت اسکرابی دارد، اما مانند بنتونیت سم زدای قوی نیست. کائولین انواع مختلفی دارد که برخی از آن ها مانند نوع زرد, قرمز و رنگ های عمیق تر می توانند سموم را به خود جذب کنند. بر اساس اینکه پوست شما تا چه اندازه حساس است، می توانید از بین انواع مختلف کائولین از سفید و زرد گرفته تا صورتی و قرمز یکی را انتخاب کنید. کائولین صورتی ترکیبی بین کائولین سفید و قرمز است. در نتیجه برای پوست های معمولی مناسب می باشد. اگر پوستتان حساس نباشد، از بین انواع کائولین، نوع قرمز آن بیشتر از بقیه گردش خون زیر پوست را افزایش می دهد و باعث روشن شدن پوستتان می شود.

 

۳ نوع خاک رس برای پوست حساس به آکنه

اگر می‌خواهید بدانید که ترکیب مناسب برای پوست مستعد آکنه چیست، ما این ترکیب را پیدا کرده‌ایم.

در زیر به سه نوع از این خاک جادویی اشاره می‌کنیم که برای تولید ماسک پیشرفته ی پاکسازی استفاده شده و به منظور لایه برداری، جذب چربی اضافی و پاکسازی عمیق روزنه ها به کار می‌روند.

 

۱) خاک رس مونت موریلونت

خاک مونت موریلونت

این نوع از خاک به علت دارا بودن مواد معدنی زیاد و خاصیت جذب بالا معروف است.

زمانی که با آب مخلوط می‌شود بار الکتریکی قدرتمندی داشته که آن را برای چسبیدن به چربی و باکتری های مسدود کننده ی روزنه ها قادر می‌سازد. به دلیل تخلخل بالا، می تواند بیش از جرم خود مواد را جذب کرده و به سادگی ناخالصی های روی پوست و بیرون کشیده شده از روزنه ها را پاکسازی می‌کند. نتیجه‌ی استفاده از این خاک، پاکسازی عمقی و برطرف کردن گرفتگی های ایجاد کننده ی آکنه و انقباض روزنه های پوستی خواهد بود.

 

۲) خاک رس کائولن

خاک کائولین

کائولن به عنوان ملایم ترین نوع خاک رس شناخته می‌شود.

البته نباید ملایم را با بی تأثیر اشتباه گرفت.

این خاک نیز در برابر آکنه بسیار مؤثر است.جادوی کائولن در توانایی آن برای پاکسازی ملایم پوست و رفع گرفتگی روزنه هاست در حالی که رطوبت طبیعی پوست را حفظ می‌کند.این خاصیت برای پوست های مستعد آکنه که نیازمند یک سد رطوبت قدرتمند هستند بسیار ضروری خواهد بود.

خاک رس کائولن خاصیت دوگانه دارد:

سلول‌های پوستی مرده را از بین برده و پوست را نرم و صاف می‌کند.

 

۳) کائولینیت قرمز

کائولینیت قرمز

اگر پوست شما چرب است از کائولینیت قرمز استفاده کنید.

این خاک رس به علت خاصیت خارق العاده در جذب چربی و توانایی آن در کاهش درخشش پوست معروف است.  کائولینیت قرمز یک خاک رس پاک کننده ی قدرتمند بوده که به درون روزنه های پوستی نفوذ کرده سبوم اضافی که باعث بروز آکنه می‌شود را جذب می‌کند.به علاوه، مقادیر زیادی اکسید آهن در این خاک وجود دارد که رنگ خاص و جذابی به آن می‌دهد.

به گفته‌ی دکتر جاشوا زایشنر، همه ی انواع این خاک دارای مواد معدنی هستند که پوست را صاف کرده و چربی اضافی را جذب می‌کنند ولی سطوح بالای اکسید آهن در رس قرمز باعث خاصیت ویژه‌ای به منظور پاک سازی، روشن کنندگی و تقویت پوست می‌شود.

 

چگونه ماسک صورت خاک رس را استفاده کنیم

نحوه استفاده از ماسک خاک رس

حال که به مزایای این خاک پرداختیم، زمان آن رسیده که چگونگی استفاده از ماسک صورت خاک رس را یاد بگیریم.

یکی از خواص منحصر به فرد ماسک خاک رس این است که می‌توانید میزان خیس بودن ماسک را بسته به نوع پوست خود تنظیم کنید.

هر چقدر پوست شما خشک تر و حساس تر باشد بهتر است در زمان برداشتن ماسک، ماسک شما مرطوب تر باشد

نکته ی حرفه ای:

به منظور حفظ رطوبت، می‌توانید زمانی که ماسک بر روی صورت شماست بر روی آن آب بپاشید.

 

چه زمانی باید از ماسک خاک رس استفاده کنیم؟

زمان استفاده از ماسک خاک رس

ماسک های صورت محبوبیت زیادی بین مردم دارند.

این یعنی انواع بسیار متنوعی از این ماسک ها وجود دارند که شیوه استفاده از هر یک و حتی زمان استفاده آن ها با یکدیگر متفاوت است. بعضی از ماسک ها باید موقع خواب استفاده شوند در حالیکه از سایر ماسک ها می توان در طول روز استفاده کرد. در مورد ماسک های خاک رس، هر زمان که بخواهید می توانید از آن ها استفاده کنید اما در مدت زمان کوتاه زیرا اگر مدت طولانی روی پوست باشند، باعث خشکی پوست می شوند. طبق دستورالعمل ها مدت زمان استفاده از این ماسک باید حتی کمتراز زمانی باشد که صرف نوشیدن یک لیوان آب میوه می کنید.

 

چگونه ماسک خاک رس را پاک کنیم؟

ماسک های خاک رس همانطور که گذاشتنشان روی پوست آسان است، پاک کردنشان نیز راحت است.

بسیاری از ماسک ها به دلیل اینکه بعد از استفاده از حالت طبیعی خود خارج شده و سفت تر می شوند، پاک کردنشان زیاد سخت نیست. یک شست و شوی ساده با آب ولرم در حمام یا استفاده از یک حوله نرم به آسانی ماسک را از روی پوستتان پاک می کند. می توانید از یک پاک کننده استفاده کنید تا پوستتان تمیز تر و براق تر شود و به یاد داشته باشید که حتما از مرطوب کننده استفاده کنید تا پوستتان خشک نشود.

به نکات زیر توجه کنید:

۱) همیشه صورت خود را به خوبی بشویید.

۲) مقدار کمی از محصول را به طور یکسان بر روی کل صورت و گردن خود بمالید.

۳) اجازه دهید ماسک به آرامی خشک شود

(این کار بین ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان خواهد برد)

۴) زمانی که ماسک مقدار مرطوب است (هنوز پوسته پوسته نشده است) آن را با آب ولرم بشویید.

۵) به آرامی و با استفاده از یک حوله مرطوب، مقادیر باقیمانده‌ی ماسک بر روی صورت خود را پاک کنید.

 

استفاده از ماسک صورت به عنوان درمان نقطه ای

آیا می‌دانستید ماسک خاک رس قابلیت استفاده به صورت نقطه ای را نیز دارد؟

به سادگی مقداری از ماسک را روی یک جوش مالیده و شب تا صبح به آن فرصت دهید تا اثر معجزه‌ آسای آن را مشاهده کنید.

مهم نیست به چه دلیل از ماسک خاک رس استفاده می کنید، نکته مهم این است که انواع مختلفی از این ماسک به شما معرفی شد که هریک را می توانید انتخاب کنید.

حال که اطلاعات زیادی در مورد ماسک‌ های خاک رس کسب کرده‌اید، آیا آماده‌ی اضافه کردن آن‌ها به روند مراقبتی پوست خود هستید؟

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر به مشاوره پوست نیاز دارید، فرم زیر را پر کنید و از مشاورین آرسس به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *